Krakowskie ZOO

//Krakowskie ZOO

Krakowskie ZOO

01.02.2020   Luty rozpoczyna się piękna słoneczną pogodą . Wpadam na pomysł aby podjechać do ZOO zobaczyć co się zmieniło i  jakie zwierzaki tam teraz mieszkają.  Autobusem numer  134 jedę wprost pod bramy Ogrodu.  Mamy luty a śniegu ani tyci tyci – czyż to nie dziwota ? Cały Wolski Las w  szaro burych kolorach.  Idę do kasy ZOO, bilet dla dorosłych kosztuje 15zł i nie ma dodatkowej  opłaty za robienie zdjęć.  Zauważam pierwszą pozytywną zmianę -kasy biletowe  zostały przeniesione na przód budynku  i poprostu łatwiej kupuje się bilet.

Wchodzę do ZOO i odrazu trafiam na karmienie słoni -obecnie są w krakowskim  ZOO dwa dorosłe osobniki. Jednak przy słoniach jest bardzo tłoczno od rodziców z dziećmi, więc zmykam w stronę różowych flamingów, tu patrzę przez chwilę jak myją pióra w stawie i stroszą skrzydła. Idę w strone klatek z panterami i widzę wielką zmianę gdyż wybudowano dla kotowatch olbrzymie piękne wybiegi. Małpy  i pingwiny  niestety pochowane w budynkach -szkoda bo lubię patrzeć jak harcują. Przechodzę koło białej sowy z jednym okiem i wchodzę do mini-zoo, którego królem dla mnie jest słodki osioł -bardzo lubi marchewki i głaskanie.

Udaje mi się zrobić  fajny portret Rysia, który pięknie patrzył w stronę obiektywu. Nie ma w naszym Zoo niedzwiedzia ani nosorożca są za to piękne żyrafy. Kiedyś myślałem że rogi na głowie samca służą do ozdoby i mają przyciągać samice, lecz w filmie NG zobaczyłem  jak  byki żyraf walczą na śmierć i życie – strzelając z szyi jak z bicza zakończonego rogami.  Z dostępnych informacji o historii ZOO wynika że Kinga- pierwsza słonica chodziła ze swym opiekunem na codzienne  spacery poza teren ZOO  do pobliskiego  Lasku Wolskiego -to musiał być uroczy widok . Dla mnie ZOO to mniejsze zło. Chciałbym oczywiście by wszystkie zwierzaki żyły na wolności, w praktyce życie niesie z sobą dramaty. W świecie przyrody dużo jest sytuacji gdy „małe” są porzucane przez matki z niewiadomych przyczyn, jedynym ratunkiem na przeżycie jest wtedy opieka ludzi i życie  ZOO. Pozostaje mieć nadzieję że ogrody będą mogły dysponować coraz większą przestrzenią dla zwierząt a świat zewnętrzny będziec wolny od kłusownictwa.

By | 2020-02-25T12:34:57+01:00 2 lutego, 2020|FOTO|0 komentarzy

Zostaw komentarz

error: Content is protected !!