Loading...

Dolina Będkowska

//Dolina Będkowska

Dolina Będkowska

1 marca 2020. Standardowo pobudka o 5 rano. Dwa plecaki spakowane ( turystyczny oraz ze sprzętem foto) do tego prowiant i ciepła herbata w termosie.
Ruszam w trasę .

Autobusem linii 210 jadę do Będkowic, wysiadam na przystanku koło remizy strażackiej. Generalnie nie kupuję biletów jednorazowych a korzystam z aplikacji Skycash – jak dotąd jestem bardzo zadowolony. Odbijam w lewo za żółtymi znakami w stronę Doliny Będkowskiej. Wchodzę w piękny wąwóz który doprowadza mnie nad rzeczkę Będkówkę. Tu robię sobie przystanek na “odpocznienie i jedzenie” podziwiając jak wiosna walczy z zimą .

Za rzeczką skręcam w prawo i idę szosą którą prowadzi szlak niebieski.  Już z oddali widać najwyższy szczyt w okolicy -Sokolicę, to okoliczna Mekka dla wspinaczy. Utrudzonym z pomocą przyjdzie  położona przy drodze słynna Brandysówka ( własność rodziny Brandysów) gdzie od lat można zjeść , odpocząć i zostawić sprzęt. Z prawej strony mieści się budynek  grupy GOPR. Idąc dalej napotykam mały acz śliczny wodospad Szum, po prawej mijam postawną Iglicę a dalej podziwiam inną dużą skałę popularnie zwaną Dupą Słonia hm…coś w tym jest. Cała dolina robi bardzo przyjemne wrażenie, nic dziwnego że w lecie można spotkać tu tłumy…dziś na szlaku jestem jednak sam. Na trasie spotykam tablice naukowe wyjaśniające jak powstała dolina, z czego zbudowane są skały i jakie zwierzaki tu żyją -fajna sprawa. Dalej idąc szlakiem niebieskim dochodzę do Jaskini Nietoperza, niestety obecnie trwa jej remont przed sezonem. Przed jaskinią pogłębiam geologiczną wiedzę oglądając przykładowe  próbki skał wraz z ich opisami -trzeba tu będzie wrócić latem.  

Z doliny Będkowskiej wchodzę do Ojcowskiego Parku. Tu zwracam uwagę na  olbrzymią liczbę powalonych wiatrem drzew- niektóre spadły wprost na ścieżkę. Przechodzę przez Bramę Krakowską,  mijając stada spacerowiczów. Stawy pstrąga pełne wody-samych ryb jakoś nie dostrzegam. Po posiłku ruszam na busa, stąd do Skały mam niecałe 6km. Wynik na dziś to 18km. Czas na szlaku 8 godzin. 

By | 2020-03-02T14:03:14+01:00 2 marca, 2020|FOTO|0 komentarzy

Zostaw komentarz

error: Content is protected !!